in

6284 sayılı kanun nedir? 6284 sayılı kanun ne demek? 6284 sayılı kanun neleri kapsıyor?

Yeniden Refah Partisi’nin Gençlik Kolları Lideri Melih Güner, Cumhur İttifakı’na iştirak kurallarından birisi olarak 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılmasının talep ediyor. Parti bunun yanı sıra LGBTİQ+ derneklerinin ve süresiz nafakanın kaldırılmasını istiyor.

Kadınları ve LGBTİQ+’ları maksat gösteren bu açıklamaların akabinde 6284 sayılı kanun araştırılmaya başlandı. 6284 sayılı kanun nedir? 6284 sayılı kanun ne demek? 6284 sayılı kanun neleri kapsıyor?

6284 sayılı kanun nedir?

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Türkiye’de bayana karşı şiddetin önlenmesine dair kanundur.

Kanun, şiddete uğrayan yahut uğrama riski bulunan bayanların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takibe maruz kalan şahısların korunması ve şiddetin önlenmesi gayesiyle alınacak önlemleri içermektedir.

Kanun fizikî şiddetin yanı sıra, ekonomik, ruhsal, cinsel şiddet üzere farklı şiddet cinslerini de kapsamaktadır.

Kanunun yasalaşma süreci bilhassa Türkiye’deki bayan hareketinin uğraşı ve AİHM’nin Türkiye aleyhine verdiği kararların sonucunda hızlanmıştır.

Kanunun 2. unsurunda referans verildiği üzere, kanundaki asıllar büyük ölçüde İstanbul Sözleşmesi’ne nazaran oluşturulmuştur.

Kanun, yürürlüğe girdiği andan itibaren tartışmalara yol açmıştır; bilhassa isminde bulunan “ailenin korunması” ibaresi, feminist çevrelerden bayanı birey olarak değil aile kurumu üzerinden tanımlaması nedeniyle tenkit almıştır.

6284 sayılı kanunun ehemmiyeti nedir?

6284 sayılı kanunun evli olmayan bireyleri de müdafaası kıymetlidir. 4284 sayılı kanunun evli olmayan bireyleri kapsayıp kapsamadığı tartışmalı bir husustur, bu tartışmalar Yargıtay kararlarına bahis olmuştur.

Şiddet uygulayan kişi tarifinin genişletilmesi açısından kıymetlidir. 6284 sayılı kanun, bu kanunda şiddet olarak tanımlanan tavır ve davranışları uygulayan yahut uygulama tehlikesi bulunan bireyleri şiddet uygulayan bireyler olarak tanımlar.

Şiddetin tarifinin yapılması ve fizikî şiddetten farklı şiddet cinslerinin dahil edilmesi açısından kıymetlidir. 4320 sayılı kanunda şiddetin tarifi beli değildir. 6284 sayılı kanunda şiddet, “Kişiye, fizikî, cinsel, ruhsal yahut ekonomik açıdan ziyan veren, fizikî, cinsel, ruhsal, kelamlı yahut ekonomik her türlü tavır ve davranış” olarak tanımlanmıştır.

Önleyici ve kollayıcı önlemlerin dahil edilmesi ve zorlama hapsinin getirilmesi açısından kıymetlidir. Bu yasa ile kanıt ve evrak aranmadan gerekli tedbirlerin derhal alınabilmesi mümkün olmuş, mülki amir ve hakim tarafından hami önlemlerin verilebilmesi sağlanmıştır. Önlem kararına terslik durumları için zorlama mahpusu getirilmiştir.

Şiddetle uğraşta kurumsal yaklaşım talep etmesi açısından değerlidir. Şiddet tedbire ve izleme merkezlerinin (ŞÖNİM) kurulması ve uygulamaların takibi hedeflenmiştir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

2023 Ramazan Pidesi Fiyatları / İstanbul’da Ramazan pidesi ne kadar, kaç TL?

Kırmızı eylem planı nedir? İstanbul’da hangi ilçelerde hangi semtlerde kırmızı eylem planı uygulanacak?