in

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Genel Tebliği Yayımlandı

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tek seferlik ihdas edilen ek kurumlar vergisinin uygulanmasına yönelik esaslar belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliği” Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tek seferlik ek kurumlar vergisi ihdas edilmişti.

Tebliğle ek verginin uygulanmasına yönelik esaslar belirlendi, ayrıntılı açıklama ve örnek uygulamalara da tebliğde yer verildi.

 

Ek vergi, 2022 yılı verilecek kurumlar vergisi beyannamesinden alınacak, bu vergiyi kurumlar vergisi mükellefleri ödeyecek, gelir vergisi mükellefleri ek vergi ödemeyecek.

Mücbir sebep ilan edilen depremden etkilenen 11 il ve 1 ilçedeki kurumlar vergisi mükellefleri ek vergi ödemeyecek.

Ocak ve şubat ayında net yabancı sermaye girişi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 arttı. Yıllık artışla birlikte yaklaşık 8 milyar dolar seviyesini gören yabancı sermaye girişinde ağırlık ise gayrimenkul yatırımında.

Türkiye’de yabancı sermaye girişi, 2005-2007 döneminde geldiği 15-20 milyar dolarlık seviyelerden, küresel krizle birlikte yaşadığı düşüşü bir daha toparlayamadı. Birkaç yıllık istisna dışında, 10 milyar doların altında seyreden girişler, 2020’de 4.4 milyar dolara geriledi. 2023 itibariyle ise yıllıklandırılmış seri 2022 Mayıs ayından itibaren 8 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Bu artışta gayrimenkulün ağırlığı devam etse de son dönemde şirketlerin borç-kredi ilişkilerinin de toplamı etkileyen sonuçlar gözleniyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

BRN Token Meteverse’te kullanılacak

2023 Saç Trendleri