in

50 yıl sonra Ay’a yolculuk

NASA’nın mürettebatlı Artemis II Ay görevinde yer alacak 4 astronotu dün Houston şehrinde yer alan Johnson Uzay Merkezi yakınlarındaki Ellington Field’da düzenlenen bir etkinlik sırasında tanıştırıldı. NASA’dan yapılan açıklamaya göre Ay’a yolculuk görevinde NASA astronotları Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Hammock Koch ve CSA astronotu Jeremy Hansen yer alacak. Bu, daha önce 2014’te Expedition 41 kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uçuş mühendisi olarak hizmet veren Wiseman’ın ikinci Ay yolculuğu olacak. Daha önce SpaceX Crew-1 misyonunda yer alan Glover’ın da ikinci Ay uçuşu olacak. Glover, Expedition 64 kapsamında ISS’de uçuş mühendisi olarak bilimsel araştırmalara katkıda bulundu ve daha önce dört uzay yürüyüşüne katıldı.

Astronot Koch da Artemis II göreviyle uzaya ikinci uçuşunu gerçekleştirecek. Koch, 59, 60 ve 61. Expedition kapsamında ISS’de uçuş mühendisi olarak görev yapmıştı. Koch uzayda geçirdiği toplam 328 günle bir kadının tek başına gerçekleştirdiği en uzun uzay uçuşu rekorunu kırmış ve tamamı kadınlardan oluşan ilk uzay yürüyüşüne katılmıştı.

Kanada’yı temsil eden Hansen ise uzaya ilk uçuşunu yapacak. Mayıs 2009’da CSA tarafından yapılan üçüncü Astronot İşe Alım kampanyası aracılığı ile seçilen 2 kişiden biri oldu. Hansen, NASA’nın Johnson’daki Görev Kontrol Merkezi’nde Capcom olarak görev yapmış ve 2017 yılında, ABD ve Kanada’dan astronot adaylarının eğitimine liderlik ederek bir NASA astronot sınıfını yönetmekle görevlendirilen ilk Kanadalı olmuştur.

Aralık ayın başarıyla tamamlanan mürettebatsız Artemis I görevinin ardından yaklaşık 10 günlük Artemis II uçuş testi, ajansın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle başlayacak ve görev sırasında Orion’un yaşam destek cihazlarının ve diğer sistemlerinin mürettebatın derin uzayda yaşayıp çalışabilmesi için gerektiği gibi çalışıp çalışmayacağı test edilecek. Bu görevinde başarıyla tamamlanması halinde NASA Artemis III görevi ile Ay yüzerine astronot indirmeyi hedefliyor. Daha sonra ise Ay’da ve çevresinde öğrenilenlerle ilk astronotları Mars’a göndermeyi amaçlıyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Artemis II mürettebatı, bizi yıldızlara ulaştırmak için yorulmadan çalışan binlerce insanı temsil ediyor. Bu onların mürettebatı, bu bizim mürettebatımız, bu insanlığın mürettebatı. Birlikte, yeni nesil astronotlar ve hayalperestler için yeni bir keşif çağını başlatıyoruz; Artemis Kuşağı” ifadelerini kullandı.

NASA Johnson Direktörü Vanessa Wyche ise “Artemis II mürettebatı 50 yılı aşkın bir süredir ilk kez Ay’ın yakınlarına uçak ilk insanlar olacaklar. Mürettebat arasında Ay görevine katılacak ilk kadın, ilk beyaz olmayan kişi ve ilk Kanadalı yer alıyor ve 4 astronot da herkesin yararı için keşif yaparken insanlığın en iyisini temsil edecekler. Bu görev, insanlı derin uzay araştırmalarının genişlemesinin önünü açıyor ve bilimsel keşifler, ticari, endüstriyel ve akademik ortaklıklar ve Artemis Kuşağı için yeni fırsatlar sunuyor” dedi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Alibaba ve ChatGPT’den büyük rekabet

Günün ajandasında neler var (08.04.2023)