in

Yeşil hidrojene talep artıyor

Enerjide hızlı bir değişime giden Avrupa Birliği, 2030 yılına kadar 10 milyon ton yeşil hidrojen ithalatı gerçekleştireceğini açıkladı. Ayrıca Avrupa Birliği yıl sonuna kadar faaliyete geçecek olan Avrupa Hidrojen Bankası ile tedarikçilerini desteklemeyi planlıyor.

Yenilenebilir enerjideki kurulu gücüyle Avrupa’da 5. dünyada 12. sırada yer alan Türkiye de yeşil hidrojen üretimi konusunda önde gelen ülkelerden biri. Hidrojende elektrolizör kurulu gücünü 2030’da 2, 2035’te ise 5 gigavata çıkarmak Türkiye’nin hedefleri arasında.

İklim Anlaşması hedefleri ülkelerin programları arasında yerini aldı. Küresel emisyonların 2030’a kadar en az yüzde 50 azaltılmasının hedeflendiği Paris Anlaşması’nda 2050’ye kadar net sıfır emisyon ekonomiye ulaşılması amaçlanıyor. Hedefe ulaşmak için en önemli araçlar ise yenilebilir enerjide kapasite artışı, enerji verimliliği ve elektrifikasyon. Bu süreçte önemli bir rol üstlenecek hidrojenin de toplam enerji talebinde payının 2050 yılına kadar yüzde 10 ila 20 arasında olacağı düşünülüyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

TCG Anadolu gemisi bugün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek

BIST haftanın ilk gününü yükseliş ile tamamladı