in

Twitter’da gündem olan hesap

Terör örgütü FETÖ üyelerine ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabının paylaşımları kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Hesabın, 15 Temmuz darbe girişimi dahil olmak üzere birçok terör saldırılarını önceden haber verdiği görüldü.

Bugün içerisinde sosyal medya platformu Twitter’da aktif olmayan eski bir hesabın yaptığı paylaşımlar dikkat çekti. “Enes Halifekan” isimli ve “cennet_dunya” rumuzlu hesabın paylaşımları incelendiğinde birçok paylaşım insanları şoka uğrattı.

Söz konusu paylaşımlar arasında, hesap kullanıcısının 15 Temmuz darbe girişimini, Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikastı, Beşiktaş Vodafone Park’taki terör saldırısını ve 2016 yılında Gaziantep’te bir düğün sırasında meydana gelen terör saldırısını önceden haber verdiği anlaşıldı.

Öte yandan dikkat çeken paylaşımlar arasında 15 Temmuz darbe girişiminin Haziran ayından Temmuz’a ertelenmesi, ikinci bir darbe girişimi ihtimali ve 2017 yılındaki Başkanlık referandumu hakkında bazı ifadeler bulunuyor.

Birçok kişi 2017 yılından bu yana aktif olmayan hesabın FETÖ üyelerine ait olduğunu düşünüyor. Söz konusu paylaşımlar arasında dışarıdan bakıldığında pek bir anlamı olmayan şifreli mesajlar da bulunuyor.

YAŞAR GÜLER’İN KORUMASI İTİRAF ETMİŞTİ

Bununla birlikte söz konusu hesap 2018 ve 2020 yıllarında tekrar gündeme gelmişti. İddialara göre hesabın kullanıcısı Salih, Samet ve Enes adında 3 FETÖ üyesi. FETÖ üyelerinin kendi aralarında mesajlaşmak için kullandığı ByLock uygulamalarındaki yazışmalar, bir yazılım ile Twitter’a aktarılıyor. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in FETÖ’cü koruması Burak Akın da söz konusu iddiaları zamanında doğrulamıştı. Akın, “Bana bir Twitter hesabı açmamı, buradan bilgilendirme yapılacağı söylendi. Twitter’dan kendilerinin de aralarında bulunduğu bin kişiyi takip etmem istendi” diye konuşmuştu.

Ayrıca “Enes Halifekan” isimli hesabı yöneten isimlerden Samet Güre ve Salih Fidan’ın 2021 yılında Ukrayna’da yakalandığı da öğrenildi. İçişleri Bakanlığı 2021 yılında FETÖ’nün sözde Bağdat sorumlusu Salih Fidan ile sözde Erbil sorumlusu Samet Güre’nin Ukrayna’dan Türkiye’ye getirildiğini açıklamıştı. Söz konusu isimler Ukrayna-Polonya sınırında illegal yollarla kaçarken yakalanmıştı.

Fakat bu iki isim Sözcü Gazetesi’nden Fahrettin Öztürk’ün haberine göre 27 Ekim 2021’de tahliye edildi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

İstanbul’da oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin geliri: 75 milyon Euro

2023 sonuna kadar tüm OSB’lerde anaokulu açılacak