in ,

Türkiye nüfusunun beşte ikisi kripto para sahibi

Türkiye Gazetesi’nden Esma Altın’ın haberine göre, Türkiye’nin gri listeden çıkması için gerekli olan kripto varlıklarla ilgili yasal düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığına sunulması planlanırken, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı yeni düzenlemeyle ilgili bir rapor hazırladı.

 

Türkiye nüfusunun 5’te 2’sinin kripto para varlık sahibi olduğu kaydedilen rapora göre, yeni düzenlemeyle Türkiye’nin yabancı yatırımcıları çekme potansiyelini arttırarak, uluslararası sermayenin ülkede güvenle yatırım yapmasına ve küresel pazardaki rekabet gücünü güçlendirmesine imkân sağlanacağı belirtildi.

 

FON GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK

Raporda özetle şunlara yer verildi:

Türkiye’de faaliyet gösterebilecek kripto para borsalarının SPK’dan faaliyet lisansı alması, kripto para borsalarının denetim altında tutulması, bu sayede düzenli denetimlerle işlemlerin şeffaflığının ve yatırımcı fonlarının güvenliğinin temin edilmesi mümkün hâle getirilecek. SPK tarafından Türkiye’de faaliyet lisansı almak isteyen kripto para borsalarının teknik ve idari tedbirlerle siber güvenlik açısından gerekli kriterlere uyması sağlanacak. Bankalar müşterilerine cüzdan oluşturacak ve müşteriler kripto paralarını güvenli şekilde saklayabilecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcısı olunabilmesi için gerekli şartlar düzenlenecek, belirli tutarın üzerindeki meblağlardan vergi alınması sağlanacak.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Galatasaray Sacha Boey’u resmen açıkladı! Rekor transferde bonus detayı

Biden yönetimiyle Teksas arasındaki gerginlik büyüyor