in , ,

Schengen vize ücretlerine zam

Avrupa Komisyonu Schengen vize ücretinde yüzde 12 oranında zam yapılacağı duyurdu. Temel ücret yetişkinler için 80 eurodan 90 euroya, çocuklar için ise 40 eurodan 45 euroya yükselecek.

Avrupa Komisyonu, Schengen vizesinin maliyetinin haziran ayında artacağını doğruladı. Komisyon, fiyat artışının gerekçesi olarak üye ülkelerdeki enflasyonu gösterdi.

 

Vize ücretinde yüzde 12 oranında artış olacak. Schengen vizesi için temel ücret yetişkinler için 80 eurodan 90 euroya, çocuklar için ise 40 eurodan 45 euroya yükselecek.

 

Fiyat artışından üye ülkelerdeki enflasyonu sorumlu tutan komisyon, diğer ülkelerdeki vize ücretleriyle karşılaştırıldığında ücretlerin hala “nispeten düşük” olduğunu belirtiyor.Örneğin İngiltere’de vize ücreti 134 euro, ABD’de 185 euro ve Avustralya’da 117 eurodan başlıyor.

 

Komisyon her üç yılda bir bu ücretleri değerlendiriyor ve “objektif kriterler” listesine dayanarak artırabiliyor. Bu kriterler arasında enflasyon oranları ve üye ülkelerdeki ortalama memur maaşları gibi faktörler bulunuyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

X’ten, TikTok ve Instagram’a rakip olacak önemli güncelleme

5 TL’lik madeni paralar tedavüle alınıyor