in

Şampiyonlar Ligi final biletleri astronomik rakamlara alıcı buldu

Şampiyonlar Ligi final maçı, kupayı kazanan Manchester City’nin yanı sıra Türkiye’yi de sevindirdi. 100 milyon dolarlık gelir beklenen organizasyonun ülke ekonomisine katkısı beklentinin iki katını buldu. Maça gelen turistlerden bazıları diğer kentleri de gezdi.

 

Avrupa futbolunun en büyük organizasyonu geride kalırken spor ekonomisinin geldiği nokta bir kez daha gözler önüne serildi. Spor kulüpleri özelinden ülke geneline organizasyonun ekonomik büyüklüğü rakamlarla daha net ortaya çıktı.

 

Cumartesi akşamı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumunda oynanan Şampiyonlar Ligi Final mücadelesinde Manchester City rakibi İnter’i 1-0 mağlup ederek kupanın kazananı oldu. Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı organizasyona dünya genelinden pek çok futbolsever ve basın kuruluşu yoğun ilgi gösterdi. Karşılaşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da izledi. FIFA Başkanı Gianni Infantino, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin de final mücadelesini tribünden takip etti. Maç öncesi spor camiasından birçok önemli ismin katıldığı özel turnuvalar düzenlendi. Stat ve çevresi, havalimanları, toplu taşıma istasyonları ile taraftarların olacağı meydanlar ve kaldıkları otellerin bulunduğu alanlarda 15 bin 850 polis görevlendirildi. Asayiş önlemleri kapsamında, stadın çevresi de emniyet kameralarıyla izlendi. Organizasyon için ciddi paralar harcanırken diğer taraftan ülkeye döviz getirisi oldukça yüksek oldu.

 

TÜRKİYE EKONOMİSİNE 200 MİLYON DOLARLIK DOPİNG
Final sonrası yaptığı açıklamalarla organizasyonun ülke ekonomisinde yarattığı “doping” etkisine değinen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi şunları söyledi: “Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın yoğun katılımı ve mutlulukları hepimizi memnun etti. İngiltere’den ve İtalya’dan maça gelen Manchester City ve Inter taraftarlarının İstanbul’da güvenle ve keyifle vakit geçirmiş olmaları da bizim için çok önemliydi. Dünyanın her yerinden final dolayısıyla misafirimiz vardı ve ülkemiz ekonomisine 200 milyon dolara yakın döviz girişi oldu. Ayrıca son üç finalde yapılan araştırmalar taraftarların yüzde 47’sinin gittikleri ülkelerde finalin olduğu şehir dışında başka şehirleri de ziyaret ederek yüzde 23 oranında ülke ekonomisine ek bir ekonomik katkı sağladıklarını gösteriyor.”

 

BİLETLER ASTRONOMİK RAKAMLARA ALICI BULDU
Avrupa futbolunun en önemli gecesinde, Manchester City ile Inter arasındaki büyük finali izlemek isteyen bazı futbolseverler astronomik rakamlar ödemeyi göze aldı.

 

Final mücadelesinin biletlerine, maçın başlamasına saatler kala bazı internet sitelerinde 100 bin liranın üzerinde fiyat biçildi.

 

ŞAMPİYON CİTY’NİN KAZANCI 117,2 MİLYON STERLİN
Şampiyonlar Ligine katılım ücreti, grup aşamasında alınan puanlardan elde edilen gelir ve final mücadelesi süresine kadar kazanılan ücretlerin ardından City dün kupayı da kazanarak kasasını yükseltmiş oldu. Manchester City tüm Şampiyonlar Ligi sürecinden 117,2 milyon sterlin gelir elde etmiş oldu.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

İşveren tarafından açıklama: Bayram öncesi tamamlanması planlanıyor

ABD’de kritik enflasyon rakamları açıklandı