in

Resmi Gazete’de yayımlandı: Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar desteği

7 milyon üniversiteli genci ilgilendiren vergisiz cep telefonu ve bilgisayar desteğinin şartları belli oldu. Konuya dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknoloji desteği verileceğinin müjdesini paylaşmıştı.

 

Üniversite öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar ile, satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan telefon ve bilgisayarlarda en fazla 5 bin 500 TL destek sağlanacak.

 

Buna göre, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanacak.

 

Bu destek, nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirasını aşmayan mobil telefon cihazlar ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen faturayla yapılan satın alımlarında kullanılacak.

 

7 MİLYON ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİ İLGİLENDİRİYOR

Yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin beklediği vergisiz cep telefonu ve bilgisayar kampanyasında detaylar belli oldu. Cari açık düşünülerek Türkiye’de üretilen cihazlar vergi muafiyetiyle üniversite öğrencilerine bir defaya mahsus satılacak. Cihazlar 2 yıl boyunca başka bir numarada kullanılamayacak, BTK tarafından izleme yapılacak.

 

İKİNCİ EL CİHAZ SATIN ALIMLARI DESTEK KAPSAMININ DIŞINDA TUTULACAK

Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 lira olacak.

 

12 AY BOYUNCA ÜCRETSİZ İNTERNET

Söz konusu öğrenciler için sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz, aylık en fazla 10 GB olacak şekilde yıllık 120 GB olacak.

 

TELEFONLARI EN AZ 2 YIL, SADECE DESTEKTEN YARARLANAN KULLANACAK

Edinilen mobil telefon cihazlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 tam yıl süreyle sadece destekten yararlanan tarafından kullanılacak.

 

Kararda yer alan şartların ihlalinin veya desteklerden usulsüz yararlanıldığının tespit edilmesi halinde, yararlanılan destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun “un 51’inci maddesinde belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

 

Karar, 1 Kasım’da yürürlüğe girecek

Karar kapsamında verilen destekler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesine bu amaçla tahsis edilen ödenekten karşılanacak. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığınca belirlenecek.

Kaynak: CNN TÜRK

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

HORASIS’in düzenleyeceği ‘’Global Toplantı”ya Gaziantep de ev sahipliği yapacak

Megastar’dan Darüşşafaka ‘ya ‘mega’ hareket