in

Prof. Dr. Naci Görür’den beklenen İstanbul depremi için 7 maddelik önlem listesi

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından “İstanbul’un olası depreme hazırlanması” başlığıyla bir tweet dizisi paylaştı. Paylaşımlarının ‘siyasilere yönelik’ olduğunu belirten Görür, Yazarsam belki okurlar. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar” tweeti ile tepki çekti.

Tweet dizisi ise şöyle:

“Arkadaşlar biraz uzun süreyle tweetler atacağım. Bu tweetler eğer dinlerlerse idareci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam belki okurlar diyorum. Bizim öyle danışma komisyonlarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar.”

I) İSTANBUL’UN DEPREME HAZIRLANMASI:

1-İstanbul ve yakın çevresindeki çoğu sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgeleri Marmara Bölgesinin dışına çıkartılmalı, bunun için Anadolu’da uygun ortamlar hazırlanmalı ve teşvik mekanizmaları geliştirilmelidir.

2-İstanbul’a nüfus celbedecek olan yatırımlar durdurulmalı ve İstanbul’dan Anadolu’ya göç hızlandırılmalı ve devlet eliyle özendirilmelidir.

3-İstanbul’da daha fazla bina ruhsatı verilmemeli imar ve iskan kısıtlanmalıdır.

4-İstanbul’da altyapı ve yapı stoku hızla elden geçirilmeli ve deprem dirençli yapılmalıdır.

5-Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır.

6-Bina muayeneleri vatandaş isteğine bağlı olmadan bizzat ve hızla devlet eliyle geçekleştirilmelidir.

7-Deprem dirençsiz binalar bizzat devlet tarafından dirençli hale getirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Eğer vatanda da işin içine sokulacaksa, uzun süreli ucuz kredi verilmelidir.”

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Emekli maaşlarında düzenleme yapıldı

Tarım Kredi Kooperatif Market’lerinde fiyatlara Ramazan güncellemesi