in

Otomobil devleri Hyundai ve Kia harekete geçti: 3,37 milyon aracı geri çağırmaya hazırlanıyor

Güney Kore merkezli otomobil devleri Hyundai ve Kia, bazı modellerde meydana gelebilecek olan aksaklıklar sonucu yaşanabilecek bir yangın riski nedeniyle 3,37 milyon aracı geri çağırmaya hazırlanıyor.

Hyundai ve Kia, motor yangını riski nedeniyle ABD’deki toplam 3,37 milyon aracı geri çağırıyor. Otomotiv devleri araç sahiplerine, arabalarını 2019 yılına kadar yapılan binalardan uzağa park etmeleri gerektiğini de tavsiye ediyor.

 

Otomobil üreticileri, dahili fren hidroliği sızıntılarının, yangına yol açabilecek bir elektrik kısa devresine neden olabileceğini söylüyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), araç sahiplerinin otomobil üreticilerinin tavsiyelerine uymaları ve onarımlar yapılana kadar araçları dışarıya park etmeleri gerektiğini söyledi.

 

Hyundai, geri çağırmayla ilgili olarak 2017’den bu yana 21 yangın ve 21 başka termal olay raporu bulunduğunu, Kia’nın ise en az 10 doğrulanmış yangın ve erime olayı raporu bulunduğunu söyledi. NHTSA, her iki otomobil üreticisinin de geri çağırmalarla bağlantılı herhangi bir kaza, yaralanma, ölüm ya da kaza raporu olmadığını söyledi.

 

Kia America’nın geri çağırma işlemi 1,73 milyon Borrego, Cadenza, Forte, Sportage, K900, Optima, Soul Rio, Sorento ve Rondo aracını kapsıyor. NHTSA’ya yapılan bir başvuruya göre geri çağırma, her araç için 2010’dan 2017’ye kadar çeşitli model yıllarını kapsıyor.

 

Hyundai, 2011’den 2015’e kadar olan model yıllarına ait 1,64 milyon Elantra, Genesis Coupe, Sonata Hybrid, Accent, Azera, Veloster, Santa Fe, Equus, Veracruz, Tucson, Tucson Fuel Cell ve Santa Fe Sport araçlarını geri çağırıyor.

 

Otomobil üreticisi, dosyasında, Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) modülünün fren sıvısını dahili olarak sızdırabileceğini ve elektriksel kısa devreye neden olabileceğini, bunun da park halindeyken veya sürüş sırasında motor bölmesinde yangına yol açabileceğini belirtti.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

SON DAKİKA : Ek MTV itirazı reddedildi

Ekonomik güven endeksi Eylül’de arttı