in ,

Musk: Yapay zeka en akıllı insandan daha akıllı olacak

Tesla CEO’su Elon Musk, yapay zekânın muhtemelen gelecek yıl veya 2026 yılına kadar en akıllı insandan daha akıllı olarak geliştirileceğini açıkladı.

Tesla CEO’su Elon Musk, Norveç varlık fonu CEO’su Nicolai Tangen’e yapay zekânın geliştirilmesi ve geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Musk, yapay zekânın muhtemelen gelecek yıl veya 2026 yılına kadar en akıllı insandan daha akıllı olacağını belirtti.

Yapay zekânın elektriğin mevcudiyeti nedeniyle kısıtlandığını belirten Musk, AGI’nin (yapay genel zekâ) gelişim zaman çizelgesi hakkında yaptığı konuşmada, “Eğer AGI’yi en akıllı insandan daha akıllı olarak tanımlayacağımızı düşündüğümüzde, bunun muhtemelen önümüzdeki yıl, yani iki yıl içinde olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Musk, gelişmiş çiplerin eksikliğinin xAI girişiminin yapay zekâ sohbet robotu olan Grok’un sürüm 2 modelinin eğitimini engellediğini söyledi.

Musk, geçen yıl xAI’yi, kâr amacı gütmeden insanlığın yararına yapay zekâ geliştirme yönündeki orijinal misyonunu terk ettiği için dava ettiği OpenAI’ye rakip olarak kurmuştu.

Grok 2 modelinin eğitiminin yaklaşık 20 bin Nvidia H100 GPU gerektirdiğini belirten Musk, Grok 3 modelinin ise 100 bin Nvidia H100 çip gerektireceğini söyledi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

The Economist’ten Ekrem İmamoğlu’nun Türk siyasetine etkisi analizi

11 banka açıkladı, işte en çok promosyon veren bankalar