in ,

Milyarder Bill Ackman ve Eşi Neri Oxman, İsrail Borsası’nın yüzde 5 hissesini satın aldı

Bill Ackman ve eşi Neri Oxman, Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası’nın (TASE) yaklaşık yüzde 5 hissesini satın almayı kabul etti.

İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamlar gündem olurken, bazı iş insanlarının İsrail’e yatırımı tepki çekiyor.

 

Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası (TASE) milyarder Ackman’ın, ülkenin savaşa girmesinden bu yana İsrail’deki ilk büyük yatırımını yaptığını duyurdu.

 

TASE, Ackman ve Oxman’ın İsrail borsasında yaklaşık yüzde 4,9 oranında hisse satın almayı kabul ettiğini söyledi. Satın alma, hisselerinin yüzde 18,5’inin hisse başına 20,60 şekel fiyattan satılarak toplamda yaklaşık 353 milyon şekel (2 milyar 871 milyon 726 bin 500 Türk Lirası) tutarındaki ikincil arzının bir parçasıydı.

 

HİSSE İÇİN 755 MİLYON LİRA ÖDEYECEK

Bu fiyat, Ackman ve Oxman’ın borsadaki hisseleri için yaklaşık 25 milyon dolar (755 milyon 680 bin Türk Lirası) ödeyeceği anlamına geliyor. TASE, teklifin İsrail’in yanı sıra ABD, Avrupa ve Avustralya’daki yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü ve elde edilen gelirin teknoloji altyapısına yatırım yapmak için kullanılacağını söyledi.

 

Borsanın açıklamasında adı geçen tek yatırımcılar Ackman ve Oxman oldu.

 

BILL ACKMAN BAŞINDAN BERİ İSRAİL’İ DESTEKLİYOR

New York merkezli Pershing Square Capital Management’ın CEO’su ve kurucusu Ackman, Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim’deki saldırılardan bu yana İsrail’i destekliyor.

 

Üniversite kampüslerinde, Filistin yanlısı protestoları sertçe eleştirdi ve Hamas’ın saldırılarından İsrail’in Gazze’yi işgal etmesini sorumlu tutan tartışmalı bir bildiriyi imzalayan öğrencileri işe almayacağına söz verdi.

 

Üniversite bağışçısı olarak konumunu güçlendiren Ackman, kampüsteki antisemitizmi ele alması ve akademik intihal iddiaları nedeniyle Başkan Gay’i görevden alma çabalarına da öncülük etti.

 

DÜNYANIN EN ZENGİN 718. KİŞİSİ

Forbes’un tahminlerine göre Ackman, dünyanın en zengin 718’inci kişisi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Başlık

Gezeravcı’dan savunma sanayi için kritik deney