in

Limak Holding’in Barça Projesi Forbes’te

Forbes Türk inşaat şirketi Limak tarafından yenileme çalışmaları süren Barcelona’nın mabedi Camp Nou’yu yazdı.

 

İspanya’da La Liga’da şampiyonluk yarışının çok gerisinde kalan, Copa del Rey’den elenen ve günü kurtarmak için sadece Şampiyonlar Ligi’ne kalan Barcelona, kötü bir sezonu geride bırakıyor.

Bu ayın başlarında Barcelona, Deloitte’un para ligi sıralamasında 800,1 milyon euro (868 milyon dolar) gelirle dördüncü sırada yer alarak bir önceki yıla göre üç basamak yükseldi. Ancak yine de Real Madrid’in gerisinde kaldı.

 

Forbes’ın haberine göre manevi evi Camp Nou’dan uzun süre uzak kalacak olması Barcelona’nın mali durumuna zarar veriyor. Ve halen 1 milyar Euro’nun (1,1 milyar dolar) üzerinde olan borcu azaltmaya yetmiyor.

 

Camp Nou, 2023 yılında başlayan ve 2026 yılında bitmesi planlanan bir yenileme projesinin içinde. Proje kapsamında stadın kapasitesi 105 bine çıkarılacak. Ayrıca, stadın çevresindeki alanlar da modernize edilecek.

 

125’İNCI YILINI MABEDİNDE KUTLAMAK İSTİYOR

Barcelona, stadının yenilenmesini, kulübün 125. yıldönümü olan Kasım 2024’te kutlamak istiyor. Ancak bu tarihe hedeflenenin yarısı kadar koltuk. Barça’nın yıllık kazancının önemli bir bölümünü maç günlerinden elde ettiği düşünüldüğünde, stadyuma bir an önce kavuşması gerekiyor.

 

LİMAK’IN HIZLILIĞI BARCELONA İÇİN BELİRLEYİCİ OLDU

Camp Nou’nun yenilenmesi için Barcelona’nın seçtiği Türk inşaat şirketi Limak Holding’in hızlı çalışması başından beri belirleyici bir husus oldu.

 

Limak’ın diğer kayda değer projeleri arasında 2022 yılında açılan dünyanın en uzun asma köprüsü olan Çanakkale Köprüsü de yer alıyor.

 

Haberde Limak’ın iddialı inşaat projelerini zamanında, bütçe dahilinde ve mümkün olan en yüksek uluslararası standartlarda tamamlama becerisi Barcelona ihalesinin kilit unsurları olduğu belirtilerek, “Limak aynı zamanda bir aile şirketidir ve bu da kuruluşun hızlı kararlar almasını ve projelerinin günlük yönetimini kolaylaştırmasını sağlamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

 

1.5 MİLYAR EURO’LUK YENİLEME

Camp Nou operasyonunun tamamının yaklaşık 1,5 milyar Euro’ya (1,6 milyar dolar) mal olduğu ve 20 yatırımcıdan finansman sağlandığı bildirildi. Bu hatırı sayılır bir harcama olsa da Barcelona, stat tam olarak faaliyete geçtiğinde bu parayı birkaç sezonda kademeli olarak geri kazanabilir. Ve daha da önemlisi, daha fazla kazanabilir.

 

REAL MADRİD BİR ADIM ÖNDE

Barcelona eve dönüşünün faydasını o tarih geldiğinde sandığından çok daha fazla görecek denilen haberde olurken Real Madrid’in yenilenmiş Santiago Bernabeu ile bir adım önde olduğu ve bunun avantajlarının tadını çıkarttığı ifade edildi.

 

Forbes, stadyum gelirlerinin garanti altında olmasının Barcelona’ya transfer piyasasında büyük katkı sağladığını ifade etti.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Biden yönetimiyle Teksas arasındaki gerginlik büyüyor

Başak Dizer-Kıvanç Tatlıtuğ çiftinden Londra’ya taşınma kararı