in

İstanbul Film Festivali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “İstanbul Film Festivali”, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda yapılan açılış töreniyle başladı. Bu yıl festivalin 42. yılı.

Festivalin film gösterimleri 6 salonda gerçekleştirecek. Bu yıl farklı olarak William Friedkin retrospektif bölümünde de 9 film izleyiciyle buluşacak.

Açılışta “Sinema Onur Ödülü”nün ilki oyuncu Kayhan Yıldızoğlu’na sunulurken, tören gecesine katılamayan Yıldızoğlu’nun ödülü torunu Zeynep Aybar’a teslim edildi. Festivalin ikinci “Sinema Onur Ödülü” ise Nevra Serezli’ye takdim edildi. Ödülünü usta oyuncu Metin Akpınar’dan alan Serezli konuşmasında, “Gerçekten büyük sürpriz oldu, yani Brad Pitt gelse bu kadar mutlu olmazdım. Onur Ödülü almak çok değerli bir şey. Fakat bunu Metin Akpınar’ın elinden almak çok farklı bir şey. Metin ve Zeki’yle birlikte oynayabilmek herkesin isteyeceği bir şey. Sahnede onlardan çok şey öğrendim. İKSV, 50 yıldır sanata katkı sunuyor ama ben onlardan daha eskiyim. Sinema adına bir ödül almak da beni ayrıca mutlu etti.” sözlerine yer verdi.

Törenin ardından seyircilere Sundance Film Festivali’nde “Dünya Sineması” dram kategorisinde “Büyük Jüri Ödülü”nü kazanan Charlotte Regan’ın yönettiği “Hırçın” filmi gösterildi.

42. İstanbul Film Festivali‘nde 12 gün boyunca 14 bölümde 84 ülkeden 160 yönetmenin 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmi seyirci ile buluşturulacak. Festival 18 Nisan’a kadar sürecek.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

18 ilde siber dolandırıcılık operasyonu

SPK bülteninden başlıklar