in , , , ,

IMF’in yapay zeka raporu: İş gücü kayıpları ve gelir eşitsizliği yaratacak

Uluslararası Para Fonu (IMF), üretken yapay zekanın verimliliği artırma ve kamu hizmetlerini iyileştirme potansiyeline dikkat çekti ancak bu teknolojinin hızlı ve geniş çapta yayılmasının iş kayıpları ve artan eşitsizlik endişeleri doğurduğunu belirtti.

IMF’nin “Üretken Yapay Zekanın Kazanımlarının Genişletilmesi: Mali Politikaların Rolü” raporunda, mali politikaların iş gücü piyasası üzerindeki olumsuz etkileri hafifletebileceği vurgulandı. Raporda, üretken yapay zekanın verimliliği artırırken büyük iş kayıplarına ve artan eşitsizliğe yol açabileceği ifade edildi. Hükümetlerin bu dönüşüme karşı “çevik” bir yaklaşım benimsemeleri gerektiği belirtildi.

Dönüşümün iş gücü piyasaları için riskler oluşturduğuna değinilen raporda, otomasyonun düşük ve orta beceri gerektiren işleri etkilediği, yapay zekanın ise bilişsel mesleklerde iş kayıplarını artırabileceği ifade edildi. Sonuç olarak, milli gelirde iş gücü payının düşebileceği ve gelir eşitsizliğinin artabileceği uyarısı yapıldı.

Mali politikaların olumsuz etkileri hafifletebileceği ve kazanımları daha eşit dağıtabileceği vurgulandı. Eğitim politikalarının yeni gerçeklere uyum sağlaması ve yaşam boyu öğrenmeyi desteklemesi gerektiği ifade edildi. IMF yetkilileri, yapay zeka dönüşümünün güçlü sosyal güvenlik ağları, eğitime yatırım ve eşitsizliği azaltacak vergi sistemleri gerektirdiğini belirtti. Sosyal koruma ve vergi sistemlerinde dünya çapında önemli iyileştirmeler gerektiği kaydedildi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Askeri harcamalar artıyor, silah sanayi rekor kırıyor

Dünyanın en değerli şirketi artık o şirket!