in ,

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Pelister’den kimya ihracatı açıklaması

Kimya sektörü ihracatı hakkında İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin kalkınması ve büyümesinde öncü olan ihracatın artırılması için ticaret heyetlerine ve fuar katılımlarına ağırlık verdikleri belirtildi. Pelister, şubat ayında yaşanan depremin ülke genelinde yarattığı yıkıcı etki nedeniyle iş dünyası ve ihracatçıların önceliğinin depremden etkilenen bölgelerin ihtiyaçlarına verildiğini ifade etti.

Pelister, geçici barınma yaşam alanlarının en kısa sürede tamamlanmasının üretim ve ihracatın olumsuz etkilerini bertaraf edebilmek için büyük önem taşıdığını vurguladı. İhracatçı Birlikleri olarak TİM öncülüğünde yaklaşık 5 bin depremzedeye barınak sağlamak amacıyla projeler üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.

Pelister ayrıca, mart ayında ihracatın arttığını ve kimya sektörü ihracatının 2,25 milyar dolardan 2,9 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Türkiye’nin ihracatındaki bu artışın ülkenin kalkınması ve ekonomik büyümesine katkı sağlaması bekleniyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Milyarderler Listesi’nde Türkiye’den 26 isim yer aldı

7 milyon yeni seçmen