in

Fransa’da isyanlar sürüyor: 310 kişi gözaltına alındı

Fransa’da binlerce kişi sokağa çıktı. Başbakan Elisabeth Borne’un, Anayasa’nın 49. maddesinin 3. Fıkrasını (Bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlar.) emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye sokması sonrası ülke genelinde isyanlar başladı.. Paris, Marsilya, Bordo, Nantes ve Amiens başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen protestolarda göstericilerle polis arasında arbedeler yaşanıyor.

Dijon kentinde de göstericiler devlet yetkililerinin maketlerini yaktı. Getirdikleri Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başbakan Elisabeth Borne, Hükümet Sözcüsü Olivier Veran ve Çalışma Bakanı Olivier Dussopt’un maketlerini ateşe veren isyancılar olayların büyümesine sebep oldu.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransız Radyosu RTL’de, dünkü gösteriler nedeniyle 258’i başkent Paris’te olmak üzere 310 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı. “Muhalefet etmek meşru, gösteriler meşru ama serserilik ve şiddete yol açan serserilik değil” dedi. Darmanin, kentteki önemli kurumlara yönelik güvenliği artıracaklarını söyledi.

Bourgogne-Franche-Comte Valiliği ise bölgedeki tahribatlar nedeniyle devlet adına suç duyurusunda bulunulacağını dile getirdi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bilimin Öncülüğünde Depreme Dayanıklı Kent Paneli yapıldı

YSK cumhurbaşkanı adaylarının alacağı yardımlara ilişkin genelgeyi yayınladı