in

Fahrettin Koca “Deprem bölgesinde salgın hastalık yok.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Deprem bölgesindeki ‘salgın hastalık’ iddialarına ilişkin açıklamalar yaptı. Bakan Koca’nın konuşmasının önemli bölümlerini sizler için derledik.

 

“Bölgeden alınan verilen titizlikle incelendiğini ifade etmek isterim. Salgın hastalık olduğuna ilişkin bir tespitin belirli kriterlerle yapıldığı unutulmamalıdır. Bölgedeki tüm illerimizden düzenli olarak numune alınıyor. Alınan numunelerde tespit edilen etkenler vaka kümelenmesi şeklinde, beklenenden fazla değildir. Elimizde salgın tanımı ile örtüşen veri yoktur. Deprem felaketini yaşamış illerimizde salgın söz konusu değildir.”

 

“Su analizlerine düzenli olarak devam ediyoruz. Adıyaman’da şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılması hala uygun değildir. Hatay’da Antakya, Defne, İskenderun, Kırıkhan ve Samandağ’da da uygun değildir. Şanlıurfa’da ise merkez Haliliye’de, Eyyübiye ve Karaköprü’de şebeke suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır.”

 

“Yaşadığımız felaketin sebep olduğu yıkım bir takım acil tedbirlerin uygulamaya konmasını, önceden aldığımız tedbirlerin hayata geçirilmesinin elzem olduğunu gösterdi. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bütün illerimizde geçmişten miras aldığımız hastanelerimizin dayanıklılık kontrollerini yaptırmaya devam ediyoruz.”

 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Oscar ödüllü yönetmen Peter Werner hayatını kaybetti

Malatya’da 4,4 büyüklüğünde deprem oldu