in , , ,

Fahiş fiyatlarla mücadele de ambalaj üzerine ‘tavsiye fiyat etiketi’ uygulaması geliyor

Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında ambalaj üzerine fiyat yazılması uygulaması gündemdeki konular arasında yer alıyor. Açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı, ” Bu da düşünülebilir” dedi. Çalışmalar henüz sonuçlanmadı ama planlandığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fahiş fiyatla mücadele önlemleri kapsamında “ambalaj üzerine fiyatların yazılması da düşünülebilir” dedi.

 

Ticaret Bakanlığı’nın konu üzerinde çalışmaya başladığı belirtiliyor.

 

Bakanlık üretici, toptancı ve perakendecilerle bir çalışma yapıyor. Ambalaj üzerine fiyat etiketi üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek. Bu komisyonda bakanlık yetkililerinin de yer alması öngörülüyor.

 

“Tavsiye fiyatı” ortak karar ile belirlenecek

Ambalajda yer alacak fiyat “tavsiye fiyatı” olarak ortak karar ile belirlenecek. Üretici, toptancı, perakendeci ürünün üzerine maliyet ve kârı ekleyerek bir fiyat çıkaracak.

Bu fiyat Ticaret Bakanlığı ile paylaşılacak ve onayı alınacak. Belirlenen fiyat, üretim tarihiyle birlikte ambalaja basılacak. Böylece, etiket değişimi tüketiciler tarafından daha kolay takip edilebilecek.

Sabah gazetesinin haberine göre, ürünlerin üzerinde fiyat yer aldığından, önceden daha ucuza alınmış bir ürünün yüksek fiyattan satışının da önlenmesi planlanıyor. Bu şekilde stokçuluğun da engellenmesi hedefleniyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Afrika terörle mücadelede Türk SİHA’ları tercih ediyor

Konut fiyat artışı 2019 Aralık’tan bu yana ilk kez enflasyonun altında