in

Erdoğan’dan Avrupa Birliği çağrısı: Türkiye’nin önünü açın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Litvanya’da gerçekleşecek olan NATO zirvesi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

İsveç’in NATO üyeliği için şartını açıklayan Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine seslendi. Erdoğan, “50 yılı aşkın zamandır AB kapısında bekletilen Türkiye var. Türkiye’yi bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Türkiye’nin AB’de önünü açın. Finlandiya’nın önünü nasıl açtıysak İsveç’in de önünü açalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda geçtiğimiz yıl Madrid’de bir taahhüt imzalandı. Finlandiya şartları yerine getirerek Nisan ayında NATO’ya üye oldu. İlgili kurumlarımız, muhataplarıyla temaslarını şeffaf bir şekilde sürdürüyor. Ben de bu akşam NATO Genel Sekreteri ve İsveç Başbakanı ile üçlü bir toplantı gerçekleştireceğim. İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi, üçlü mutabakatta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır.

Türkiye olarak terör örgütleriyle ve bağlantıları ile ayrım gözetilmeden mücadele edilmesi konusu söylemekten dilimizde tüy bitti. Biz, bize verilen ve altına imza atılan sözlerin tutulmasını istiyoruz. Türkiye, üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.”

50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir Türkiye var. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hemen hemen tamamı NATO üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım. Milletimin bizden beklentisi var. Biz Türkiye’yiz. Çatladıkapı ülkesi değiliz. Bunun bilinmesi lazım.”

Türkiye NATO’ya karşı üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Zirvede (NATO) Türkiye’ye yönelik yaptırım ve kısıtlama uygulayan müttefiklere bu yanlıştan süratle dönmeleri çağrımızı tekrarlayacağım.”

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Özkan Uğur’u kaybettik

BUGÜN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK