in

Enerji Şirketlerinden ”’Enerji Geçişinin Sesi” vizyonu açıklaması

Enerji sektörü, Reuters Global Transition Summit da buluştu. Kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademi dünyasından, 750’den fazla ismin katıldığı organizasyonda, enerji sektörünün karşı karşıya kaldığı küresel problemlerin yanı sıra ‘net sıfır’ yolculuğuna ilişkin çözüm önerileri masaya yatırıldı.

 

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden yöneticilerin konuşmacı olarak yer aldığı toplantılarda, Türk iş dünyasını temsil eden Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, “Gelişmekte Olan Ekonomilerde Geçişe Öncülük Etmek” başlıklı oturumda, enerji sektöründeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sabancı Topluluğu’nun enerji ve iklim teknolojileri alanındaki vizyonunu ve yeni ekonomi yatırımlarını katılımcılarla paylaşan Zaimler, bugün dünya enerji sektörünün ‘imkânsız üçlü’ olarak adlandırılan bir sorunsalın içerisinde yer aldığını ifade etti. Zaimler, “Bu üçlünün birinci unsuru enerji arzı. Bugün insanlığın yaşamını devam ettirebilmesi için güvenli bir enerji arzına ihtiyacı var. İkinci olarak, ülkelerin enerji üretimlerini ekonomik olarak karşılayabilmesi gerekiyor. Ve son olarak, enerji üretiminin sürdürülebilir olması ve 2050 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşılması, insanlığın geleceği için hayati öneme sahip. Dünya Enerji Konseyi’nin de sürekli altını çizdiği üzere, bugün var olan teknolojilerle bu üç kriterin üçünün de aynı anda karşılanması imkânsız. Bunun için enerji alanında yıkıcı inovasyonlara ihtiyacımız var. Bunların keşfedilmesi, ticarileştirilmesi, günlük hayatta kullanılır hale getirilmesi sektörün en büyük önceliklerinden bir tanesi” diye konuştu.

 

HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ
Sektörün tüm paydaşlarının ortak bir enerji geçişi vizyonunda buluşmasına gerektiğine dikkat çeken Zaimler, “İstediğimiz yıkıcı inovasyonlara ulaşsak bile, bunları gelişmiş ülkelerin ötesine taşıyamazsak, insanlık için kalıcı bir çözümden bahsetmemiz de mümkün olamaz. ‘Hepimizin aynı gemide olduğu’ bilinciyle, yeşil enerjiye geçişi gelişmekte olan ekonomilere de taşımak zorundayız. Uluslararası Enerji Ajansı’nın baz senaryosuna göre, dünyanın 2050 net sıfır hedeflerine ulaşabilmesi için 2030 yılına kadar yıllık uluslararası temiz enerji yatırımlarının 3 kat artışla 4 trilyon dolara ulaşması gerekiyor. Ve bunların büyük bölümünün de gelişmekte olan ekonomilerde yapılması gereken yatırımlar. Bunun için de kamunun, özel sektörün, akademi dünyasının ve finans kuruluşlarının ortak bir ‘enerji geçişi vizyonunda buluşması şart” şeklinde konuştu.

 

Sabancı Holding olarak Türkiye’de yeşil enerji seferberliğinin öncü isimlerinden olduklarını belirten Zaimler, “Üretim tarafında, 4GW’a yaklaşan kurulu gücümüz, yenilenebilir enerjide başlattığımız büyüme hamlesiyle birlikte 2026 yılına kadar 5GW’a ulaşacak. Bu yatırımlarla birlikte, yenilenebilir enerjinin portföyümüz içerisindeki payı da yüzde 57’ye ulaşacak. Tüm bunların yanında, geçtiğimiz yıl içerisinde, Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen ilk yeşil hidrojen üretimine imza attık ve bu alandaki çalışmalara öncülük ediyoruz. Dağıtım iş kolumuzda ise, 10 milyondan fazla müşteriye ulaşarak, 25 milyona yakın kullanıcıya hizmet sağlıyoruz. Bir yandan şebeke yatırımlarımıza devam ederken bir yandan da dağıtık üretim de karbonizasyon ve verimliliğe odaklanarak müşterilerimize çevre dostu enerji çözümleri sunuyoruz. Ayrıca, bugün Türkiye’deki en büyük elektrikli şarj istasyonu ağının sahibiyiz” dedi. Kıvanç Zaimler bu konuda yaptıkları çalışmaları detaylı bir şekilde anlattı.

 

‘ENERJİ GEÇİŞİNİN SESİ BİLDİRGESİ’NİN TEK TÜRK İMZACISI
Öte yandan, organizasyon kapsamında bir araya gelen dünyanın önde gelen enerji şirketleri, “Enerji Geçişinin Sesi” adı altında ortak bir vizyon açıklamasında bulundu. Türkiye’den sadece Sabancı Topluluğu’nun imzacı olarak yer aldığı bildiriyle, söz konusu enerji geçişinin 6 kritere sahip olması gerektiği vurgulandı. “Kapsayıcı ve adil”, “cinsiyet bilinçli”, “çevresel sorumluluğa sahip”, “yılmazlık merkezli, “Aksiyonu önceliklendiren” ve “iş birlikçi” olarak belirlenen bu kriterlerle, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ’ne katkıda bulunulması amaçlanıyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Asgari ücrete ara zam oranı için tarih belli oldu

Türkiye’nin savunma sanayisi cirosu günden güne artıyor