in

7 başlıkta bu hafta

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda OPEC+’ın üretimi kesme kararının etkileri sürerken, yurt içi piyasalarda enflasyon ve TCMB tarafından yapılan bazı değişikliler ön plandaydı.

İşte 7 başlıkta geçtiğimiz hafta:

1. OPEC+’dan sürpriz kesinti açıklaması

OPEC+ Mayıs ayından itibaren günlük 1 milyon varili aşan petrol üretimi kesintisine gitme kararını açıkladı. Temmuz ayında Rusya’nın mevcut kesintisini genişletmesiyle petrol piyasasında 1,6 milyon varillik kesinti yapılacak.

2. Enflasyon Mart’ta beklentilerin altında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Mart ayında enflasyon beklentilerin altında kaldı. Üretici fiyatları tarafındaki gerilemenin etkisiyle üretici-tüketici enflasyonu arasındaki makas da iki yılın en düşük seviyede.

3. Togg Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edildi

Yerli elektrikli otomobil markası Togg, ürettiği ilk otomobilini töreni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim etti. Erdoğan, “Bugün milletimizin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine tanıklık ediyoruz. 2019 yılında ilk siparişi biz vermiştik. Bugün de ilk akıllı cihazı biz teslim alıyoruz” açıklamasını yaptı.

4. Forbes Milyarderler Listesi’ni duyurdu

Forbes 2023 Milyarderler Listesi’ni duyurdu. Milyarderler Listesi’nde ilk sırayı LVMH’nin patronu Bernard Arnault aldı. Listede bu yıl Türkiye’den de 26 isim var. En zengin isim ise Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı SASA’nın patronu İbrahim Erdemoğlu.

5. Mevduatta yüzde 60’lık TL payını tutturamayan bankaya ek zorunlu karşılık

TL’nin toplam mevduat içindeki payı yüzde 60’ın altında olan bankalara ilave 5 puan yabancı para zorunlu karşılık uygulaması getirildi.

6. ABD’de istihdam artışı soğudu, ücretler fırladı

ABD’de Mart ayı tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Veriler sınırlı da olsa tarım dışı istihdamda beklentilerin üzerinde artış olduğunu gözler önüne serdi. Bununla birlikte istihdam artışının soğuduğu görülüyor. Buna karşın ücretlerdeki artışta kıpırdanma dikkat çekiyor.

7. Tesla Türkiye’de satışta

Tesla, düzenlediği lansmanla Türkiye satışa başlayacağını duyurdu. ABD’li elektrikli araç devi Türkiye’ye ilk olarak Model Y aracıyla piyasaya girecek. 4 Nisan itibariyle ön siparişlerin alınacağı belirtilirken teslimatların Mayıs’ta gerçekleştirileceği alınan  bilgiler arasında.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

EPDK’dan 22 şirkete lisans

Partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu