in

19 Mayıs coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yurtta coşkuyla kutlanıyor. İstanbul’da gerçekleşen törene, İstanbul Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, siyasi partilerin temsilcileri, ilçe gençlik ve spor müdürleri ile gençler katıldı.

Özbay’ın, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunduğu törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kılıçarslan ile Özbay’ın alandan ayrılmasının ardından düzenlenen yeni törende İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, zabıta mangası eşliğinde Taksim Cumhuriyet Anıtı’na belediye çelengi bıraktı.

Bazı siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de anıtın önüne çelenkler koydu.

Törenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan İmamoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

İmamoğlu, 21. yüzyılda Atatürk’ü anmanın ve 19 Mayıs’ta Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamanın eğitimden sağlığa, spordan kültür ve sanata, sanayiden bilime, teknolojiye, adalete, özgürlüğe, demokrasiye, Türkiye’nin en üst seviyeye ulaşması konusunda büyük bir sorumluluk yüklediğini söyledi.

SAMSUN’DA BAYRAK TESLİMİ

Samsun’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 105’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Atatürk Anıtı’nda çelenk sunumunun ardından Kurtuluş Yolu’nda Bandırma Vapuru’nu simgeleyen ve o dönem ‘Tütün İskelesi’ olarak bilinen yerde inşa edilen alanda, tören düzenlendi.

Törene Samsun Valisi Orhan Tavlı, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Samsun Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da karaya çıkışını sembolize eden Türk bayrağı, 1 deniz subayı, 2 deniz eri ve 2 piyade askeri tarafından taşınıp, karaya çıkarıldı.

Törende konuşan Samsun Valisi Tavlı, “Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı’mızı zaferle taçlandıran tüm kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum. Bağımsızlığımız uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun” dedi.

İZMİR’DE 19 MAYIS KUTLANDI

Cumhuriyet Meydanı’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında resmi tören düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın mesajının okunmasının ardından, şiirler okundu, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi seslendirildi. ‘Gençliğin Ata’ya Cevabı’nın öğrenci ve sporcu grupları tarafından okunması sonrası Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan halk oyunları ve spor gösterileri sunuldu. Meydandaki gösterileri izleyenler, ellerinde Türk bayraklarıyla bayram coşkusuna ortak oldu.

Tören İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ekiplerinin taekwondo, artistik jimnastik, güreş, kick-boks sporcuları ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi halk oyunları gösterisi ile devam etti.  Akrobatik bisiklet ve paten gösterisinin ardından öğrenciler dev Türk bayrağı ile Atatürk posteri açtı. Program, konfeti gösterisinin ardından sona erdi.

19 MAYIS İÇİN MOTOSİKLETLERLE YOLA ÇIKTILAR

Sabah saatlerinde Kadıköy Kozyatağı’nda toplanan 50 motosikletli, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak üzere konvoy oluşturdu. Motosikletlerini Türk bayrakları ve balonlarla süsleyen sürücüler, Bursa’ya doğru yola çıktı. Eskihisar’dan feribotla Yalova, Çınarcık, Armutlu, Kurşunlu, Gemlik ve Orhangazi güzergahını kullanacak motosikletliler, akşam saatlerinde İstanbul’a dönerek yolculuklarını tamamlayacak.

“300 KİLOMETRELİK BİR PARKUR”

Grup adına konuşan Kemal Arıkan, “Bugün geleneksel sürüşümüz var. Yalova, Çınarcık, Armutlu, Gemlik’ten dönüp geri geleceğiz. Ve 19 Mayıs’ı da kutlamış olacağız hep birlikte. Her sene yaptığımız bir sürüş ama bu sene 19 Mayıs’a denk getirdik günün anlam ve önemi için. Tahminen 22.00-22.30 gibi İstanbul’da oluruz. 300 kilometrelik bir parkur. 50 motor katıldı. Daha da yoldan katılacaklar var. “ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP’TE 19 MAYIS COŞKUSU

Gaziantep’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki törenin ardından Festival Park’ta etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, öğrenciler çeşitli gösteriler sundu.

OSMANİYE’DE STADYUM KUTLAMASI

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, ilçe stadında düzenlenen törenle kutlandı. Törende, sporcu öğrenciler gösteri düzenledi.

ERZURUM’DA COŞKULU YÜRÜYÜŞ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Erzurum’da tören düzenlendi. Törene katılanlar Çifte Minareli Medrese önünden Kent Meydanı’na kortej yürüyüşü yaptı.

Yürüyüşe askeri personeller de katıldı.

MERSİN’DE 19 MAYIS TÖRENİ

Mersin’deki Cumhuriyet Meydanı’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Mersin İl Gençlik ve Spor Müdürü Ökkeş Demir, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Elon Musk, Endonezya’da Starlink uydu internet hizmetini devreye soktu