in ,

Zelenski, Macron ve Başbakan Sunak ile görüştü

Rusya’nın İngiltere’deki Büyükelçiliği’ne ait sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İngiliz vergi mükellefleri için bir başka cömert katkı zamanı” denildi.

Rusya’nın İngiltere’deki Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin Londra ziyareti ‘tiye’ alındı. Paylaşımda, “Zelenski şehre geldi. İngiliz vergi mükellefleri için bir başka cömert katkı yapma zamanı” denildi.

ZELENSKİ, LONDRA’DA

Fransa’nın başkenti Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile temaslarını tamamlayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, İngiltere’de Başbakan Rishi Sunak ile bir araya gelmişti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Zelenski, “Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ile tekrar görüşmekten mutluluk duyuyorum. Ukrayna’nın zaferi için çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir araya geldi

Fransa’nın başkenti Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile temaslarını tamamlayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, İngiltere’de Başbakan Rishi Sunak ile bir araya geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Zelenski, “Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ile tekrar görüşmekten mutluluk duyuyorum. Ukrayna’nın zaferi için çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanlık sosyal medya hesabından ise Zelenski’nin ziyaretine dair yapılan açıklamada “Devlet Başkanı Zelenski, Putin’in acımasız işgaline karşı Ukrayna’nın devam eden askeri direnişi konusunda Başbakan Rishi Sunak ile görüşmek üzere İngiltere’ye geldi” denildi.

Ayrıca daha önce İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada iki liderin, İngiltere Başbakanı’nın kır evi olan Chequers’da görüşmelerde bulunacağı ve Zelenski’nin, Sunak’ın bu konutta ağırladığı ilk dünya lideri olacağı belirtilmişti.

Ukrayna Başkanlık Ofisi’nden görüşmeye dair yapılan açıklamaya göre, görüşmede başta Ukrayna’nın hava sahasını korumak ve savunma yeteneklerini artırmaya yönelik öncelikli ihtiyaçları olmak üzere Fransa’nın Ukrayna’ya askeri desteğine odaklanıldı. Görüşmede, Fransa’nın, Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonuna verdiği destek ve Ukrayna’nın NATO üyeliği yolunda atacağı adımların ele alındığı ifade edildi. Zelenski, ittifaka üyelik başvurusuna cevaben Ukrayna’nın, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta Temmuz’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nden belirli siyasi kararlar beklediğini vurguladı. Zelenski, Fransa’nın, müttefiklerin “Ukrayna’nın uzun zamandır dört gözle beklediği savaş uçakları koalisyonu” kurma yönündeki ortak kararını destekleyeceğini umduğunu ifade etti. Liderlerin ayrıca Ukrayna Barış Formülü ‘nün etkin bir şekilde uygulanmasına yönelik iş birliğini de ele aldığı belirtildi.

“FRANSA GEREKTİĞİ SÜRECE DESTEK SAĞLAMAYA DEVAM EDECEK”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da sosyal medya hesabından görüşmeye dair yaptığı açıklamada Zelenski ile Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın operasyonel ihtiyaçlarını değerlendirdiklerini ifade etti. Macron, “Fransa gerektiği sürece Ukraynalılara siyasi, mali, insani ve askeri destek sağlamaya devam edecektir. Bu çerçevede önümüzdeki haftalarda birkaç Ukrayna taburunu eğitecek ve onlarca zırhlı araç ve hafif tankla donatacağız. Fransa, halkını Rus saldırılarına karşı korumaya yardımcı olmak için çabalarını Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetleri üzerinde yoğunlaştırıyor” ifadelerini kullandı.

“2 MOBİL DNA LABORATUVARI GÖNDERİLDİ”

Ukrayna’nın savaş suçlarını kovuşturma kabiliyetini güçlendirmek üzere sahaya iki mobil DNA laboratuvarı gönderildiğini ifade eden Macron, “Bu yardım artarak devam edecektir. Savaş suçlarının faillerinin adalet önüne çıkarılması için Ukrayna ile Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin soruşturmalarına verdiğimiz desteği bir kez daha teyit ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Macron, Ukrayna’nın barış planıyla ilgili olarak da “Adil ve kalıcı bir barış için Fransa, Ukrayna’nın girişimini desteklemektedir. Ukrayna barış planı, Fransa’nın halihazırda üzerinde çalıştığı bir dizi önemli hedefi içermektedir. Uluslararası toplumu harekete geçirmek için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi. Ayrıca, Fransa’nın Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlı olduğu bir kez daha vurgulandı.

RUSYA’YA ÇEKİLME ÇAĞRISI

Görüşme sonrası Fransa ve Ukrayna ortak açıklama yayınlayarak bir kez daha Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü savaş kınadı. Rusya’nın, ‘derhal, tamamen ve koşulsuz olarak’ tüm askeri güçlerini Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan sınırları içerisindeki topraklarından çekmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’nden (ZNPP) çekilmesi çağrısında bulunuldu.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

ABD: Türk otoritelerine güveniyoruz

ABD’den Microsoft’a onay