in , , , , ,

Neden Toksik İlişkileri Sürdürmeye Çabalarız

Günün birinde herkes kendini yolunda gitmeyen bir ilişkiyi sürdürmeye çabalarken bulabilir. Hangi yaşta, hangi eğitim seviyesinde veya kim olduğu fark etmeksizin. Eğer siz de şu anda kendinizi böyle bir ilişkinin içinde kıstırılmış hissediyorsanız veya etrafınızda sevdiğiniz biri böyle bir ilişkiyi sürdürmeye çabalıyorsa bu yazı sizin için faydalı olacaktır. nolduki.com sizler için neden toksik ilişkileri sürdürmeye çabalarız sorusunun cevabını araştırdı. 

Her ilişki toksik olma riski taşır. Arkadaşlık ilişkileri de aşk ilişkileri de. Kendi başınıza çözemeyeceğiniz bir durum olduğunu düşünüyorsanız bir klinik psikoloğa başvurmalısınız. Ama eğer problem patolojik hale gelmediyse bireysel olarak neler yapabileceğinizi yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. 

Etrafımızdaki insanlar hakkında görüşlerimizi etkileyen çeşitli inançlarımız var. Doğru yardım ve desteği sağlarsak partnerimizin potansiyeline erişebileceğine ve bunun bizim sorumluluğumuz olduğu yanılgısına kapılabiliriz. Partnerimizin biz olmadan yanlış hareket edebileceğinden veya incinebileceğinden korkabiliriz. Partnerimize olan bağlılığımız hayallerimizle doğrudan bağlantılıdır ve eğer ilişkiye son verirsek hayallerimizden de vazgeçmiş olacağımızı düşünmek bizi korkutur. Belki de bu yüzden öncelikle başkalarını iyileştirmek veya onlara bakıcılık yapmak zorunda olmadığımızı kabul etmemiz gerek. 

Çoğu insan da kendi hayalleri ve tutkuları için bir ilişkiyi sona erdirmeyi egoizm olarak görür. Oysa insanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için önce kendini gerçekleştirmesi gereklidir. Hepimiz zaman zaman bir insanla görüşmeyi neden sonlandırmadığımızı sorgularız. Genellikle bunun sebebi hayatımızın odak noktasında kendimizin yer almamasıdır. Oysa başkalarını hayatımızın merkezine koyarsak günün sonunda kim olduğumuzu unutma ihtimalimiz var. Kimseyi iyileştirmek veya değiştirmek zorunda değiliz. 

Bu noktada bu ilişkileri sürdürmek zorunda olmadığımızı anımsamakta fayda var. Toksik bir ilişki yaşayan bireyler için çoğu zaman geleceği görmek zordur. Düşüncelerini netleştiremezler. Çünkü ilişki sürekli bir dengesizlik içerisindedir. Her şeyin başladığı zamandaki anı özler insanlar genellikle ve ilişkiyi güzel zamanların hatırına sürdürmeye devam eder. Ancak her insanın elbette bir sabır noktası vardır. 

Sonuç olarak hayatımızdaki hiç kimsenin üzerinde hakimiyet kurmak gibi bir lüksümüz yok. Sadece kendi hayatımız efendisiyiz. Bu yüzden bir insanda ne kadar potansiyel gördüğünüz ve onu değiştirebileceğinize olan inancınız yalnızca sizinle ilgilidir. Bir değişimin gerçekleşebilmesi için sizin kadar değiştirmeye çalıştığınız bireyin de çabalaması gerekir. O yüzden kendi kendinize neden toksik ilişkileri sürdürmeye çabalarız diye düşünmeye başladıysanız bir şeyleri değiştirme zamanınız gelmiş demektir. 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mutlu evliliğin kalp sağlığına olumlu etkisinden haberiniz var mı

Osmanlı Padişahları ve Burçları