in

Evlat edinme şartları nelerdir?

Evlat edinmek için belirli şartlar belirlenirken, genel olarak en belirgin istenilen kişilerin 30 yaşı doldurma gerekliliği karşımıza çıkıyor. Bununla beraber evlat edinme şartları nelerdir? Kriterleri aslında sabittir. Ailelerin bakımını üstlenmeyen ve çocuk için hiç bir fayda sağlamayan ebeveynlerin rızası olmadan çocuk evlat edinilebilir.

Evli çiftlerde de en az 5 yılı tamamlamış olması da istenir. Oldukça hassas bir süreç olması bakımından çocuk için yeterli olunması da önemlidir. Aile hukuku anlamında uzman olan bir avukat tercihi de söz konusu olabilirken, bu anlamda avukat şartı da aranmaz. Kişilerin kendi tercihlerine bırakılmış bir konudur. Tek başına da evlat edinme şansı bulunurken bunun için yine 30 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

Bebek Evlat Edinme Şartları

Bu gruptaki çocuklar için ekstra bir şart bulunmazken, aileleri tarafından yeterince sevgi almayan ve çocuk özlemi çeken aileleri buluşturmak ilk hedeftir. Bu şekilde karşılıklı olan bu duygular karşılanır ve uyum süreci daha sağlıklı ilerler.

Bebek evlat edinme şartları nelerdir? Sorusunun cevabı için aynı süreçler işler. Kişiler bu anlamdaki tercihlerini bebek büyüdükçe uyumu daha kolay yakalamak olması ile ilgilidir. Bu aşamalarda 30 yaş veya çiftlerin 5 yıl evli olması da gerekir. Eşlerden birinden 2 yıl içinde haber alınamaması durumunda da kişi tek başına evlat edinebilir. Hukuki bir süreçle bu bağlar sağlanırken çocuk ebeveyn ilişkisi için ortam hazırlanır.

Evlat Edinmek İçin Gerekli Belgeler

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarında bu talebi göz önünde bulundurulduğunda oturma izni ve çocuğun ülkeye girişi için gerekli belgeler olacaktır. Aile ve Sosyal Hizmetlere bağlı kuruluşlar, çocuğun vasilerinden evlat edinme şansı bulunurken, vasilerde Aile Mahkemesine başvurması gerekir. Ailenin sağlık durumunun iyi olduğunu kanıtlayan belgeler, varlık durumları, adli sicil kayıtları gibi belgeler istenir.

Dilekçe veya bizzat kendileri başvurabilirken eşlerin birlikte gitmesi gerekecektir. Bu karar alındıktan sonra evlat edinme şartları nelerdir? Sorusundan sonra geri dönüşü olmayan bir yol izlenir. Çocuk için sıcak bir yuva, sevgi, sabır ve hoşgörülü bir sürecin başlaması onlar için oldukça önemlidir.

 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yürürken göğsünden bıçaklandı

Yılın Havalimanı İGA İstanbul Havalimanı