in ,

Z kuşağı, yükselen enflasyon ve maliyetlerin ardından ev satın alabilecek mi?

Ev fiyatları, günden güne yükselirken yeni nesil ev almanın yollarını arıyor. Ancak gençlerin umutları tükeniyor. Artan maliyetler, enflasyon ve daha birçok kalem konut artışına neden oluyor.

1996 ve 2012 yılları arasında doğmuş bir “zoomer” olan herkes Z kuşağı olarak adlandırılır. Konut piyasasını kapsayan finans, geçen yılı ipotek oranlarının yükselmesini ve ev fiyatlarının rekor seviyelerde olduğunu gösterdi. Z kuşağının ev sahibi olmayı nasıl karşılayacağını ise merak ediliyor.

Yakın tarihli bir ankete göre, Z kuşağının neredeyse üçte biri bir evde peşinat için tasarruf edemediklerini söylüyor. Ancak mevcut koşullara rağmen, birçoğu hala kararlı. Yakın gelecekte bir ev satın alma planı Z kuşağında neredeyse yok oldu.

Diğer yandan Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre, 2022’de ilk kez ev satın alan birinin ortalama yaşı 36’ydı (Y kuşağı). Daha eski nesiller konut piyasasına girmeye yeni başlıyor. Ancak Z kuşağının ev alma ihtimali zayıflıyor.

2023 yılında ev almak mümkün mü?

Herkes enflasyonun ve yüksek fiyatların gerginliğini hissediyor. Z kuşağının genellikle peşinat için tasarruf etmek şöyle dursun, günlük ihtiyaçların artan maliyetini karşılamayı zorlaştıran giriş seviyesi maaşları vardır. Enflasyon 2022’de yükseldikçe yansıması 2023 senesine de taşındı.

Merkez Bankası, Bankalar Kurulu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sıkılaşma politikası ev almayı daha da zorlaştırdı. Kredi musluklarının kapanmasıyla beraber konut alma imkanı daha da daraldı. Vatandaş anlık yaşamanın yolunu seçti.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine Elon Musk ‘tan cevap gecikmedi:”Gelecek yıl bizzat katılmayı ve Türkiye’deki diğer yatırım fırsatlarını tartışmayı sabırsızlıkla bekliyorum”

Canlı yayında kokain kullandığını itiraf etmişti: Bugün gözaltına alındı