in

Ülkemiz Tarihindeki Sel Felaketleri

Ülkemizde çok sayıda sel felâketi meydana gelmiş ve bu sel felaketlerinde çok sayıda maddi ve manevi hasar oluşmuştur. Bu sel felaketlerinin çoğu ülkemizde Batı Karadeniz bölgesinde meydana gelmiştir. Şimdi gelin hep beraber ülkemizde meydana gelen Ülkemiz tarihindeki sel felaketleri nelermiş hep birlikte göz atalım.

24 Ağustos 1553 İstanbul Sel Felaketi 

24 Ağustos 1553 tarihinde Ülkemiz tarihindeki sel felaketleri başında bu olay ilk sırada geliyor. Sel Kâğıthane taraflarında meydana gelmiştir. Bu olayda ağaçlar ve direkler büyük bir güçle yerlerinden sökülerek boğaza doğru sürüklenmeye başlanmıştır. Bu olay Kanuni Sultan Süleyman döneminde meydana gelen vahim bir olay olarak kayıtlara geçmiştir. Meydana gelen bu sel felaketinde ölü sayısı tam olarak bilinmiyor.

12 Haziran 1908 Yılında Tokat’ta Meydana Gelen Sel Felaketi

Bu Tokat ilimizde meydana gelen sel felaketinde tam 459 bina ciddi zarara uğradı. 208 kişi meydana gelen bu sel felaketinde boğularak can verdi. 15 asker bu sel felâketinde boğuldu.

11 Eylül 1957 Tarihinde Ankara’da Meydana Gelen Sel Felâketi

Hatip Çayı Vadisi yerleşime açıldı. Bu olay sayesinde çayın taşkın kapasitesi azalmaya gitti. Bu ise havzanın doğal dengesinin bozulmasına yol açtı. Ardından bir sel felâketi ile karşı karşıya gelen Ankaralılar bu olayda 169 kişiyi kaybetti.

Tarihler 9 Eylül 2009 Tarihinin Gösterdiği Zaman Marmara Bölgesi’nde Ciddi Bir Sel Felâketi Meydana Geldi

Bu ciddi sel felaketinde İstanbul ve Tekirdağ gibi önemli şehirler oldukça fazla etkilendi. Bu sel felaketinde tam 31 kişi hayatını kaybetti. Bununla beraber 9 kişi bu olay sonrasında kayboldu. Bu olay devlete de çok büyük zarar verdi. Olay sonrasında meydana gelen zarar tam olarak 70 milyon dolar olarak belirlendi.

Gördüğünüz üzere Ülkemiz tarihindeki sel felaketleri bu şekilde yer almaktadır. Ülkemizde bazı yıllarda çok büyük ve çok fazla kaybın yaşandığı sel felaketleri meydana gelmiştir. Ortaya çıkan bu sel felaketlerinde çok büyük maddi hasarlar meydana gelmiştir. Bu sel felaketlerinde ülkemiz çok zor günlerden geçmiş, devlet oldukça ciddi zararlar görmüştür.

 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Oğuzhan Uğur’a dört partiden milletvekilliği teklifi

Babasını bıçaklayarak öldürdü