in ,

Türkiye, fındık ihracatında yaklaşık 1,2 milyar dolar gelir sağladı

Türkiye, Karadeniz Bölgesi’nde ürettiği fındıkla dünya genelinde önemli bir yere sahip. Ülke, fındık ihracatıyla da önemli bir ekonomik potansiyele sahip.

2022-2023 fındık ihracat sezonu, Türkiye için oldukça verimli geçti. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin açıklamasına göre, sezonun 1 Eylül 2022-31 Mart 2023 tarihleri arasındaki 7 aylık döneminde, Türkiye yurt dışına 201 bin 415 ton fındık satarak yaklaşık 1,2 milyar dolar gelir sağladı.

Türkiye’nin fındık ihracatı, ülke ekonomisi için oldukça önemli bir yere sahip. Dünya genelinde fındık talebi her geçen yıl artarken, Türkiye de dünya fındık üretiminde önemli bir yer tutuyor. Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin fındık üretiminde de önemli bir rol oynuyor ve bölgedeki üreticiler, ülkedeki toplam fındık üretiminin büyük bir bölümünü karşılıyor.

Özellikle son yıllarda, Türkiye’nin fındık ihracatındaki artış gözlerden kaçmıyor. 2022-2023 fındık ihraç sezonunda da Türkiye, bir önceki sezonlara göre daha yüksek bir ihracat rakamına ulaştı. Mart ayı ihracatının ise 24 bin 173 ton fındık karşılığı 156 milyon 414 bin 930 dolar olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

Türkiye’nin fındık ihracatındaki artış, ülkenin ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Ayrıca, bu artış, Türkiye’nin fındık üretimindeki gücünü de gösteriyor ve üreticilerin daha fazla yatırım yapmasına teşvik ediyor. Gelecekte de Türkiye’nin fındık ihracatındaki bu artışın devam etmesi bekleniyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Doğan Holding, Aytemiz paylarını satıyor

CELHA’dan kapasite artırım yatırımı