in , , , ,

Ruh Sağlığının Baş Belası Depresyon

Ruh sağlığının baş belası olan depresyon tıpta adı ” majör depresif bozukluk “tur. Depresyonu geniş bir tanımla; bireyin normal yaşantısına devam etmesini engelleyen; üzüntü, öfke, anksiyeteye sebep olan bir psikolojik hastalık çeşididir. 

Ruh sağlığının baş belası olan depresyon kişinin bütün duygularını, davranışlarını etkileyen ve gerçekten kişinin normal yaşantısına oldukça kötü bir şekilde yansıyan psikolojik bir hastalıktır. Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki kadınlarda depresyon oranı erkeklere göre daha fazladır. Depresyonun pek çok türü bulunur. Bunlar; majör, perintal, kalıcı depresif, manik, depresif olarak sıralanabilir. 

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde dünya üzerinde çok fazla sayıda oluşan depresyona pek çok olay sebep olarak gösterilebilir. Buna örnek olarak ailevi ilişkiler, iş ve eğitimde yaşanan psikolojik sorunlar gösterilebilir.

Ruh sağlığının baş belası olan depresyon kişiler üzerinde pek çok belirtisi görülür. Bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

  1. Kaygı: Depresyonun en önemli belirtisi olarak karşımıza çıkar. 
  2. Düzensiz Uyku: Depresyonda olan bireyde uyku problemi gözlemlenir. Kişide depresyonda iken çok uyuyabileceği görülürken asla uyumama gibi bir durum da gözlemlenebilir.
  3. İştah ve Düzensiz Beslenme: Depresyonda olan bireye yemek yemek keyif vermez ve bu hastalık sırasında kişi yemek yemeği reddedebilir. 
  4. Fiziksel Problemler: Depresyonda olan bireylerde bazı ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar psikolojiktir. 
  5. Konsantre Olamama: Depresyonda olan birey herhangi bir konuda dikkatini toplayamaz ve o işe konsantre olmada sorun yaşar.
  6. Unutkanlık: Depresyonda olan bireyde konsantre olamama durumuyla beraber unutkanlık ortaya çıkar.  
  7. Algılamada Sorun: Depresyonda olan kişi kendisine herhangi bir şey söylendiğinde bunu algılayamayabilir. 

Depresyonun Tedavisi

Depresyonda olan kişi muhakkak uzman bir kişi tarafından tedavisi için yardım almalıdır. Depresyon tedavisinde doktor kontrolünde ilaç kullanımı mümkündür. Kullanılan ilaçların kişi üzerindeki etkisi birkaç hafta içinde görülür. Bu süre biraz uzun olabileceği için ilacı kullanan birey, kullandığı ilaçların herhangi bir faydasının olmadığını düşünebilir.

Bu yüzden kişiye terapi de uygulanır. Ayrıca depresyondaki kişinin tedavisinde ilaç ve terapinin yanında düzenli beslenme, spor ve düzenli uyku da çok faydalı olur.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Psikolojik Olarak Kendini Güvende Hissetmek

Saç Dökülmesi Yanlış Beslenmenin Habercisi