in

Orhan Kavak’tan Bağlar İlçesi için uyarı

Jeolog Prof. Orhan Kavak önemli açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş depreminde etkilenen Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde değerlendirmelerde bulunan Prof. Orhan Kavak: “Bütün ağır ve orta hasarlı binalar yorulmuş durumda. Her an yıkılmaya maruz kalabilir. Küçük bir artçı depremde bile yıkılma durumu olabilir” dedi.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Bağlar ilçesinin zemin ve inşaat teknolojisi açısından çok kötü durumda olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Güneydoğu Anadolu’nun deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Kavak, “Bundan dolayı her an deprem oluyor. Bu deprem Kahramanmaraş’ta olabilir, Diyarbakır’a yansıyabilir, tabi Adıyaman’da, Bingöl’de, Hakkari’de de olabilir. İran, depremleri biz de hissediyoruz. Şu anda binlerce deprem kaydettik. Bu depremlerin bazılarının büyüklüğü çok düşük. Bilinçlenme oranı da düşük. Bunların binalara ciddi zararlar verebileceğini söylemek doğru değil. Ancak, şiddetli depremler veya artçı sarsıntılar bu binalarda hasara neden olacaktır. O yüzden bu binaları belli bir prosedürle yıktırmak istiyoruz. Uygun teknikler ve koşullar sağlandıktan sonra çıkarılmasını öneririz. Binalar ağır hasar görürse, depremler onları sürekli sallayabilir. Artçı sarsıntılarda binalar sallanmaya devam etti, orta hasarlı ve ağır hasarlı binalardan ‘uzak durun’ dedik. Yakınımızda büyük bir artçı sarsıntı ya da büyük bir deprem olsa o binalar yıkılırdı. Yani şiddeti sınırlamak yanlış ama bu soruya ancak binanın ne kadar yorgun olduğuna bakılarak cevap verilebilir. Bağlar’da ki tüm ağır veya orta hasarlı binalar hasar gördü. Bitkin, her an yok edilebilirler. Hatta küçük bir artçı şok şiddetiyle çökme yaşandı” ifadelerini kullandı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yapay Zeka 300 milyonu aşkın kişiyi işsiz bırakabilir

Trafik cezalarına zam