in

Kaybolan denizaltının oksijeni bitiyor

Okyanusun dibinde bulunan Titanik enkazına turisttik amaçla yapılan seferde kaybolan denizaltıyı arama çalışmaları sürüyor. Verilen bilgilere göre Titan içerisindeki oksijenin Türkiye saati ile 14.08’de biteceği bildirildi.

ABD Sahil Güvenlik Birimi, Kanada ordusuna bağlı ekiplerin, 1912’de buz dağına çarparak batan Titanik’in Atlas Okyanusu’ndaki enkazına turistik amaçla yapılan seferde kaybolan denizaltıyı arama çalışmaları devam ediyor.

OceanGate Expeditions isimli şirket Yolcu başına 250 bin dolar maliyeti olan sefer için hafta sonu Titanik’in enkazına dalış yapan araç ile iletişimin koptuğunu ve Titan isimli su altı aracındaki yolcu ve mürettebatın ulaşamadıklarını açıkladı. Titan Beşlisi olarak da bilinen yolcuların kimlikleri de önceki günlerde açıklandı.

Kimlikleri tespit edilimş olan İngiliz milyarder Hamish Harding, Oceangate’in CEO’su Stockton Rush, Fransız denizci ve kaşif PH Nargeolet ve Pakistanlı iş insanı Shahzada Dawood ve oğlu Süleyman’ın yer aldığı araç ile 12.500 feetlik iniş sırasında bağlantı koptu.

Kurtarma çalışmaları devam ederken yetkililer perşembe günü araç içerisindeki oksijenin biteceğini belirtmişlerdi. ABD Sahil Güvenlik Ekipleri resmi bir açıklama yaparak oksijenin ne zaman biteceğini de net bir şekilde duyurdu.

Resmî olarak yapılan açıklamaya göre Titan içerisindeki oksijenin Türkiye saati ile 14.08’de biteceği belirtildi. Açıklama ile moraller bozulsa da ABD’li yetkililer arama-kurtarma çalışmalarında hız kesmeden son hızla devam ettiğinin de altını çizdi. Yaptıkları açıklamada, “Bir noktada zor bir karar vermek zorunda kalabiliriz fakat sonuna kadar umudumuzu korumaya çalışacağız” denildi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Atlas Okyanusu’nda kaybolan denizaltından ses duyuldu

TCMB’den faiz açıklaması