in

İşte dolardaki sert çıkışın perde arkası

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinden beri rekor üstüne rekor kıran döviz kuru, bugün de hareketini değiştirmedi. TL’deki günlük düşüşün yüzde 6’yı aşması üzerine döviz satışları yoluyla müdahalenin devamına izin verildiği belirtildi.

 

Türk lirası (TL) ’nın bugün dolar karşısındaki yüzde 7’yi aşan değer kaybı, uluslararası basında da yankılandı.

 

Kaynaklara göre, Mehmet Şimşek yönetimindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası’ndan (TCMB) kamu bankaları üzerinden gerçekleştirilen döviz kurlarına yapılan müdahalelerinin yumuşatılmasını istedi.

 

Kamu bankalarının döviz satışlarını geçici olarak durdurmasıyla TL’de sert düşüş görüldü. Bu yeni ekonomi yönetiminin daha geleneksel ekonomi politikalarına yönelmesinin bir parçası olarak maliyetli müdahale stratejisini terk ettiğinin bir işareti.

 

Bir kaynağa göre, TL’deki günlük düşüşün yüzde 6’yı aşması üzerine döviz satışları yoluyla müdahalenin devamına izin verildi.

 

DOLAR/TL TAHMİNİ

Dün günü 21,50’den kapatan dolar/TL’de bugün 23,17 ile rekor tazelendi. Euro/TL’de ise bugün 25,01 seviyesi görüldü.

 

Dolar kuru, 14 Mayıs seçimleri öncesinde 19,60, 28 Mayıs’taki ikinci tur öncesinde 19,98 seviyesini görmüştü.

 

Bloomberg’deki haberde, dolar satışları ve döviz talebini azaltmayı amaçlayan bir dizi bankacılık düzenlemesi sayesinde 28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar TL’nin nispeten sabit tutulduğu, TL’nin 28 Mayıs’taki seçim sonrasında yüzde 13’ten fazla değer kaybettiği hatırlatıldı.

 

Haberde ayrıca, yatırımcıların TL’de daha fazla değer kaybı beklediği, opsiyon piyasasında dolar/TL’nin üç ay içinde 25’e ulaşma olasılığının yüzde 80, 27’ye ulaşma olasılığının yüzde 60 olarak fiyatlandığı aktarıldı. (Bloomberg)

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Binance’in kuruluşlarının 2,2 milyar doları risk altında

Atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı