in

İMECE uydusu uzaya fırlatıldı

Türkiye’nin ilk yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ilk yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE, uzaya başarıyla fırlatıldı.

Yerli ve milli, yüksek çözünürlüğe sahip ilk gözlem uydusu olan İMECE uydusu Ankara’da düzenlenen fırlatma törenindeki geri sayımla uzaya fırlatıldı. Uzaya fırlatılması daha önce 3 kez ertelenen İMECE uydusu, Türkiye saatiyle 09.47’de Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan California Vadenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden, Space X firması tarafından uzaya yolculuğu başlatıldı.

5 yıl boyunca dünyanın her yerinden görüntü alabilecek

Türk mühendislerin 6 yıllık çalışması sonucu üretilen İMECE uydusu, 680 kilometre irtifada, güneşe eş zamanlı yörüngede konumlanarak, 5 yıl boyunca hedef teşhis, tespit, doğal afet, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda ülkemize hizmet verecek. Ayrıca Uydu, dünyanın her yerinden görüntü kaydedebilecek.

Tamamı yerli ve milli imkanlarla üretilen İMECE gözlem uydusu, Türkiye’de ilk kez üretilen metre altı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerasına sahip. Bu kamera sayesinde Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacı yerli kaynaklarla karşılanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da video mesaj ile katıldığı fırlatma töreni, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Depremzedelere verilecek TOKİ konutlarının inşası hız kesmeden devam ediyor

BRN Token Meteverse’te kullanılacak