in , ,

Biyolojik Yaşlanmayı Önleyebilmek Mümkün Mü?

Yaşlanmanın biyolojik sebeplerinin anlaşılması sayesinde bilim dünyasında yaşlanmayı önleyebilmek için etkili çalışmalar yapılmaya başlandı. Yaşlanmaya sebep olan biyolojik sebepleri nasıl kontrol altına alabileceğimizi keşfeden bilim insanları insan ömrünün uzaması için çeşitli çalışmalar ortaya koyuyor. Ozon terapisi ve telomer uzatma gibi yaşlanmayı önleyecek modern tıp uygulamaları, hücre zararının önlenmesine, yeni hücrelerin oluşumunun desteklenmesine ve bağışıklık sisteminin işlevlerini sağlıklı yerine getirebilmesine yardımcı oluyor. nolduki.com biyolojik yaşlanmayı önleyebilmek mümkün mü sorusunun yanıtını sizler için derledi. 

Modern tıbbın fizyolojik anlamda sunduğu yaşlanma karşıtı yöntemlerin yanı sıra yaşlanmanın fiziksel görünümümüzü etkileyen yanlarıyla savaşan geçici çözümler de var. Botoks, ışık dolgusu ve estetik ameliyat gibi uygulamalar yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini yok etmeye yardımcı oluyor. Vücutta yaşlanma belirtileri ortaya çıkmadan önce önleyici tedavilerle cilt sağlığını desteklemek de mümkün. Düzenli cilt bakımı yaptırmak da cildin geç yaşlanmasına yardımcı oluyor.

Yaşlanmaya çevresel etkenlerinde etkisi oldukça büyük. Bireylerin yaşlanmasında çevresindeki insanların fizyolojik sağlığı, iş yaşantısı ve mental yorgunluk da oldukça etkili. Dolayısıyla bir insanın neden yaşlandığına yanıt ararken kişinin hayatını nasıl yaşadığına da dikkat edilmeli. 80 yıldır süren Harvard Üniversitesi’nin yaptığı mutluluk araştırmasına göre insanların sağlıklı ve huzurlu bir hayat için çevresiyle ve diğer bireylerle anlamlı ilişkiler içerisinde olması gerekiyor.  

Aynı zamanda yaşanılan bölgenin de yaşlanmaya etkisi büyük. Yapılan araştırmalara göre yaşadığımız bölgenin oksijen seviyesi dahi yaşadığımız hayatın kalitesine etkisi büyük. Dünyanın en uzun ömürlü insanları Blue Zone olarak adlandırılan bölgede yaşıyorlar. Bu bölge insanlarında yapılan araştırmalar çevresel faktörlerin insan yaşantısındaki etkisini gözler önüne seriyor. 

Sonuç itibariyle yaşımız ilerledikçe sağlığımızın nasıl olacağı genetik faktörlerin yanı sıra yaşadığımız yerden nasıl yaşadığımıza kadar bir çok faktörden etkileniyor. Çevremizdeki insanların yaşam şartları ve sosyoekonomik statümüz dahi yaşlanma sürecimizde oldukça etkili. Bunların bazılarını kontrol altına alıp sağlıklı yaşlanmak ve yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün. 

Planlı yaşamak, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenmek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak yaşlanmayla beraber gelen rahatsızlıkların önüne büyük ölçüde geçebiliyor. Biyolojik yaşlanmayı önleyebilmek mümkün mü başlıklı yazımızı nolduki.com da okudunuz.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Birbirinden Özel Büyüleyici Düğün Fikirleri

Boşanmalarda Mal Paylaşımında Nelere Dikkat Edilmeli?