in

Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

İnsanlar tarafından günümüzde, gerçek olayları bilgisayar ile dijital ortamda bilgileri birleştirerek, insanların bu olayları görüntü, video ve animasyon gibi efektler ekleyerek 3D görüntü ile izlenmesidir. Giyilebilir bir teknolojiye sahiptir, genellikle telefonlarda, projektörlerde ve PC’lerde test edilerek kullanılır.

Gerçeklik gözlüğü ayrıca kullanıcıların yazılımları teknolojide büyük yatırımcılara yardımcı olarak destekler. İnsanlar tarafından kafaya giyilen cam cihaz, donanım ve akıllı telefondaki uygulamalar ile kullanılabilir. Dijital içeriği olan gerçeklik gözlüğü gerçek dünyayı insanlara yansıtması ile bilinir. Bluetooth ve GPS’i, Wifi ile bağlantı sağlanır, bu modellere en uygun olanı Google akıllı gözlükler örnektir, günümüzde giderek rekabet görerek sık tercih sebebi olabilir.

Gerçeklik Gözlüğü Çeşitleri Nelerdir?

Artırılmış gerçeklik gözlüğü nedir? Tercih edilme sebeplerine göre gerçeklik gözlüğünün çeşitleri mevcuttur. Bunlar;

 • Heads up ekranları veya hud’lar: Şeffaf bir ekrana sahip olan bu teknoloji, bakmış olduğu ekranda 360 derece görüntü ile izlemesidir. Rota, konum, planlar, kara noktalar, başka cihaz kullanıcıları ile sohbetler, 3D görüntü ve videolar gibi seçenekleri gerçekleştirmek mümkündür.
 • Holografik görüntüler: Gerçek dünyayı ele alarak kullanıcılara 3 boyutlu hologram görüntüleri izlemek için sunulmuştur.
 • Akıllı gözlükler: 3D görüntü, animasyon ve video gibi bilgileri bilgisayarlı ortamda izlemeye yarayan gözlüklerdir.

Gerçeklik gözlükleri ile daha uzun bir bilgi için www.bistgundem.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gerçeklik Sanal Gözlüğü Nerelerde Kullanılır?

Artırılmış gerçeklik gözlüğü nedir? Teknolojinin gelişmesi ile gerçeklik gözlükleri birçok yerde kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Müzeler
 • Tarihi mekânlar
 • Uçak simülasyonları
 • Mühendisler
 • Tasarım alanları
 • Bilgisayar oyunları
 • Spor müsabakaları
 • Endüstride üretim, montaj, bakım için kullanılır.

Günümüzde daha çok oyun ve eğlenmek için tercih edilen sanal gözlüğü, diğer sektörlerde de tercih edilmektedir.

Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri Nasıl Kullanılır?

Kişinin gözlerini tamamen kapatarak, kişinin başına takılır ve gözlük ile uyumlu olan akıllı telefonu içerisine yerleştirerek kullanmaya başlanabilir. Sanal gerçeklik gözlüğünü, rahat ve sorunsuz kullanmak için uyumlu olan telefonun ekranının PPI değerlerine dikkat edilmesi çok önemlidir. Genel olarak ortalama en az 500 PPI olmalıdır. Bu sayede daha kaliteli bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için www.bistgundem.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Anti Age Nedir

Karanlık Enerji Nedir